# P264EJ683M660A
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** P264EJ683M660A
- **Manufacturer:** KEMET
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/p264ej683m660a
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/p264ej683m660a#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** EMI, RFI Suppression
- **Capacitance:** 0.068 µF
- **Dielectric Material:** Paper, Metallized
- **Height:** 0.748" (19.00mm)
- **Lead Spacing:** 1.000" (25.40mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Ratings:** X2
- **Size:** 1.201" L x 0.476" W (30.50mm x 12.10mm)
- **Termination:** PC Pins
- **Tolerance:** ±20%
- **Voltage Rating:** 660V