# P261D-D13AS12CA2K
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** P261D-D13AS12CA2K
- **Manufacturer:** TT Electronics/BI
- **Category:** Potentiometers, Variable Resistors
- **Subcategory:** Rotary Potentiometers, Rheostats
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/p261d-d13as12ca2k
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/p261d-d13as12ca2k#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Actuator Diameter:** 0.126" (3.20mm)
- **Actuator Length:** 0.472" (12.00mm)
- **Actuator Type:** Slotted
- **Adjustment Type:** Side Adjustment
- **Built in Switch:** Detent
- **Bushing Thread:** 1/4-32
- **Features:** Sealed
- **Mounting Type:** Panel Mount
- **Number of Gangs:** 1
- **Number of Turns:** 1
- **Power (Watts):** 0.25W, 1/4W
- **Resistance (Ohms):** 2k
- **Resistive Material:** Conductive Plastic
- **Rotation:** 295°
- **Taper:** Logarithmic
- **Termination Style:** Solder Lug
- **Tolerance:** ±10%