# P260P-D1BS6CB25K
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** P260P-D1BS6CB25K
- **Manufacturer:** TT Electronics/BI
- **Category:** Potentiometers, Variable Resistors
- **Subcategory:** Rotary Potentiometers, Rheostats
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/p260p-d1bs6cb25k
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/p260p-d1bs6cb25k#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Actuator Diameter:** 0.250" (6.35mm)
- **Actuator Length:** 1.260" (32.00mm)
- **Actuator Type:** Slotted
- **Adjustment Type:** Side Adjustment
- **Built in Switch:** None
- **Bushing Thread:** 3/8-32
- **Features:** Sealed
- **Mounting Type:** Panel Mount
- **Number of Gangs:** 1
- **Number of Turns:** 1
- **Power (Watts):** 0.5W, 1/2W
- **Resistance (Ohms):** 25k
- **Resistive Material:** Conductive Plastic
- **Rotation:** 295°
- **Taper:** Linear
- **Termination Style:** PC Pins
- **Tolerance:** ±10%