# P230-2EC20AR50K
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** P230-2EC20AR50K
- **Manufacturer:** TT Electronics/BI
- **Category:** Potentiometers, Variable Resistors
- **Subcategory:** Rotary Potentiometers, Rheostats
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/p230-2ec20ar50k
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/p230-2ec20ar50k#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Actuator Diameter:** 0.250" (6.35mm)
- **Actuator Length:** 0.787" (20.00mm)
- **Actuator Type:** Slotted
- **Adjustment Type:** User Defined
- **Built in Switch:** None
- **Bushing Thread:** 3/8-32
- **Mounting Type:** Panel Mount
- **Number of Gangs:** 1
- **Number of Turns:** 1
- **Power (Watts):** 0.25W, 1/4W
- **Resistance (Ohms):** 50k
- **Resistive Material:** Conductive Plastic
- **Rotation:** 300°
- **Taper:** Logarithmic
- **Termination Style:** Solder Lug
- **Tolerance:** ±20%