# P2000ATL
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** P2000ATL
- **Manufacturer:** Diotec Semiconductor
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Diodes - Rectifiers - Single
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/p2000atl
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/p2000atl#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 20A
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -50°C ~ 175°C
- **Reverse Recovery Time (trr):** 1.5 µs
- **Speed:** Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
- **Supplier Device Package:** P600
- **Technology:** Standard
- **Voltage:** 1.1 V @ 20 A