# P1CA-SAMSAM-RG316-18
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** P1CA-SAMSAM-RG316-18
- **Manufacturer:** P1dB Inc
- **Category:** Cable Assemblies
- **Subcategory:** Coaxial Cables (RF)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/p1ca-samsam-rg316-18
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/p1ca-samsam-rg316-18#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **1st Connector:** SMA Plug
- **1st Contact Gender:** Male
- **2nd Connector:** SMA Plug
- **2nd Contact Gender:** Male
- **Cable Impedance:** 50 Ω
- **Cable Type:** RG-316
- **Frequency:** 6 GHz
- **Length:** 18.00" (457.20mm)
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C