# P1CA-SAMSAM-RD316-72
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** P1CA-SAMSAM-RD316-72
- **Manufacturer:** P1dB Inc
- **Category:** Cable Assemblies
- **Subcategory:** Coaxial Cables (RF)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/p1ca-samsam-rd316-72
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/p1ca-samsam-rd316-72#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **1st Connector:** SMA Plug
- **1st Contact Gender:** Male
- **2nd Connector:** SMA Plug
- **2nd Contact Gender:** Male
- **Cable Impedance:** 50 Ω
- **Cable Type:** RG-316
- **Color:** Copper
- **Frequency:** 6 GHz
- **Length:** 72.0" (1.8m) 6.0'
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 200°C