# P1CA-SAFPT-047SR-4-12G
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** P1CA-SAFPT-047SR-4-12G
- **Manufacturer:** P1dB Inc
- **Category:** Cable Assemblies
- **Subcategory:** Coaxial Cables (RF)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/p1ca-safpt-047sr-4-12g
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/p1ca-safpt-047sr-4-12g#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **1st Connector:** SMA Jack
- **1st Contact Gender:** Female
- **2nd Connector:** Cable (Round)
- **Cable Impedance:** 50 Ω
- **Cable Type:** 0.047" Semi-Rigid Cable
- **Frequency:** 12 GHz
- **Length:** 4.000" (101.60mm)
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C