# P1AD-35FF
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** P1AD-35FF
- **Manufacturer:** P1dB Inc
- **Category:** Coaxial Connectors (RF)
- **Subcategory:** Coaxial Connector (RF) Adapters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/p1ad-35ff
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/p1ad-35ff#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Adapter Series:** 3.5mm to 3.5mm
- **Adapter Type:** Jack to Jack
- **Center Contact Plating:** Gold
- **Center Gender:** Female to Female
- **Conversion Type:** Same Series
- **Convert From (Adapter End):** 3.5mm Jack, Female Socket
- **Convert To (Adapter End):** 3.5mm Jack, Female Socket
- **Fastening Type:** Threaded, Threaded
- **Frequency:** 27 GHz
- **Impedance:** 50Ohm