# P1AD-18FF-65G
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** P1AD-18FF-65G
- **Manufacturer:** P1dB Inc
- **Category:** Coaxial Connectors (RF)
- **Subcategory:** Coaxial Connector (RF) Adapters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/p1ad-18ff-65g
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/p1ad-18ff-65g#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Adapter Series:** 1.85mm to 1.85mm
- **Adapter Type:** Plug to Plug
- **Center Contact Plating:** Gold
- **Center Gender:** Male to Male
- **Conversion Type:** Same Series
- **Convert From (Adapter End):** 1.85mm Plug, Male Pin
- **Convert To (Adapter End):** 1.85mm Plug, Male Pin
- **Fastening Type:** Threaded, Threaded
- **Frequency:** 65 GHz
- **Impedance:** 50Ohm