# P1970M12BALA2A-38
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** P1970M12BALA2A-38
- **Manufacturer:** Pelonis Technologies
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/p1970m12bala2a-38
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/p1970m12bala2a-38#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 106.4 CFM (3.01m³/min)
- **Approval Agency:** CE, cUL, UL
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Blower
- **Features:** Auto Restart, Locked Rotor Protection, Polarity Protection, Speed Sensor (Tach)
- **Noise:** 50.7dB(A)
- **Operating Temperature:** 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
- **Power (Watts):** 28.8 W
- **RPM:** 1500 RPM
- **Size:** Rectangular/Round - 193mm L x 177mm H
- **Static Pressure:** 1.400 in H2O (348.7 Pa)
- **Termination:** 3 Wire Leads
- **Voltage:** 12VDC
- **Width:** 72.00mm