# P1970H24BALA2A-38
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** P1970H24BALA2A-38
- **Manufacturer:** Pelonis Technologies
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/p1970h24bala2a-38
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/p1970h24bala2a-38#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 127.7 CFM (3.62m³/min)
- **Approval Agency:** CE, cUL, UL
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Blower
- **Features:** Auto Restart, Locked Rotor Protection, Polarity Protection, Speed Sensor (Tach)
- **Noise:** 55.5dB(A)
- **Operating Temperature:** 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
- **Power (Watts):** 42 W
- **RPM:** 1800 RPM
- **Size:** Rectangular/Round - 193mm L x 177mm H
- **Static Pressure:** 2.020 in H2O (503.1 Pa)
- **Termination:** 3 Wire Leads
- **Voltage:** 24VDC
- **Width:** 72.00mm