# P1812-153K
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** P1812-153K
- **Manufacturer:** API Delevan Inc.
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/p1812-153k
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/p1812-153k#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/DN/42/11/DN42114JDKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 693mA
- **Current Rating (Amps):** 450 mA
- **DC Resistance (DCR):** 780mOhm Max
- **Height:** 0.134" (3.40mm)
- **Inductance:** 15 µH
- **Material:** Ferrite
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Shielding:** Unshielded
- **Size:** 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
- **Supplier Device Package:** 1812
- **Tolerance:** ±10%