# P170S-Q20AR100K
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** P170S-Q20AR100K
- **Manufacturer:** TT Electronics/BI
- **Category:** Potentiometers, Variable Resistors
- **Subcategory:** Rotary Potentiometers, Rheostats
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/p170s-q20ar100k
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/p170s-q20ar100k#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Actuator Diameter:** 0.236" (6.00mm)
- **Actuator Length:** 0.787" (20.00mm)
- **Actuator Type:** Knurled and Slotted
- **Adjustment Type:** User Defined
- **Built in Switch:** Rotary, SPST
- **Bushing Thread:** M7 x 0.75
- **Mounting Type:** Panel Mount
- **Number of Gangs:** 1
- **Number of Turns:** 1
- **Power (Watts):** 0.05W, 1/20W
- **Resistance (Ohms):** 100k
- **Resistive Material:** Conductive Plastic
- **Rotation:** 260°
- **Taper:** Logarithmic
- **Termination Style:** Solder Lug
- **Tolerance:** ±20%