# P170S-FC20BR10K
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** P170S-FC20BR10K
- **Manufacturer:** TT Electronics/BI
- **Category:** Potentiometers, Variable Resistors
- **Subcategory:** Rotary Potentiometers, Rheostats
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/p170s-fc20br10k
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/p170s-fc20br10k#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/12/04/30/12043051-987-1318-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Actuator Diameter:** 0.236" (6.00mm)
- **Actuator Length:** 0.787" (20.00mm)
- **Actuator Type:** Flatted
- **Adjustment Type:** User Defined
- **Built in Switch:** Rotary, SPST
- **Bushing Thread:** M7 x 0.75
- **Mounting Type:** Panel Mount
- **Number of Gangs:** 1
- **Number of Turns:** 1
- **Power (Watts):** 0.1W, 1/10W
- **Resistance (Ohms):** 10k
- **Resistive Material:** Conductive Plastic
- **Rotation:** 260°
- **Taper:** Linear
- **Termination Style:** Solder Lug
- **Tolerance:** ±20%