# P16EES11OYEL
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** P16EES11OYEL
- **Manufacturer:** E-Switch
- **Category:** Switches
- **Subcategory:** Pushbutton Switches
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/p16ees11oyel
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/p16ees11oyel#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Actuator Type:** Square, Button
- **Circuit:** SPDT
- **Color:** Yellow
- **Current Rating (Amps):** 8A (AC), 6A (DC)
- **Mounting Type:** Panel Mount, Front
- **Operating Temperature:** -20°C ~ 55°C
- **Panel Cutout Dimensions:** Circular - 16.00mm Dia
- **Switch Function:** On-On
- **Termination Style:** Solder, Quick Connect - 0.079" (2.0mm)
- **Type:** Standard
- **Voltage Rating:** 125 V