# P1330R-273H
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** P1330R-273H
- **Manufacturer:** API Delevan Inc.
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/p1330r-273h
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/p1330r-273h#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/DN/78/60/DN7860DKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 324mA
- **Current Rating (Amps):** 657 mA
- **DC Resistance (DCR):** 425mOhm Max
- **Height:** 0.145" (3.68mm)
- **Inductance:** 27 µH
- **Material:** Ferrite
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Shielding:** Unshielded
- **Size:** 0.325" L x 0.125" W (8.26mm x 3.18mm)
- **Tolerance:** ±3%