# P1330R-103K
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** P1330R-103K
- **Manufacturer:** API Delevan Inc.
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/p1330r-103k
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/p1330r-103k#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/DN/78/60/DN7860DKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 564mA
- **Current Rating (Amps):** 946 mA
- **DC Resistance (DCR):** 216mOhm Max
- **Height:** 0.145" (3.68mm)
- **Inductance:** 10 µH
- **Material:** Ferrite
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Shielding:** Unshielded
- **Size:** 0.313" L x 0.115" W (7.94mm x 2.92mm)
- **Tolerance:** ±10%