# P1252.782NLT
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** P1252.782NLT
- **Manufacturer:** Pulse Electronics
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/p1252-782nlt
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/p1252-782nlt#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 11A
- **Current Rating (Amps):** 7.5 A
- **DC Resistance (DCR):** 18mOhm Max
- **Height:** 0.295" (7.49mm)
- **Inductance:** 7.8 µH
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 130°C
- **Shielding:** Unshielded
- **Size:** 0.879" L x 0.596" W (22.33mm x 15.14mm)
- **Tolerance:** ±20%