# P1232H12BALB2A-28
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** P1232H12BALB2A-28
- **Manufacturer:** Pelonis Technologies
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/p1232h12balb2a-28
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/p1232h12balb2a-28#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 33.0 CFM (0.93m³/min)
- **Approval Agency:** CE, cUL, UL
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Blower
- **Features:** Auto Restart, Locked Rotor Protection, Polarity Protection, Speed Sensor (Tach)
- **Noise:** 54.8dB(A)
- **Operating Temperature:** 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
- **Power (Watts):** 11.28 W
- **RPM:** 4000 RPM
- **Size:** Rectangular/Round - 120mm L x 120mm H
- **Static Pressure:** 1.200 in H2O (298.9 Pa)
- **Termination:** 3 Wire Leads
- **Voltage:** 12VDC
- **Width:** 32.00mm