# P1173.473NLT
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** P1173.473NLT
- **Manufacturer:** Pulse Electronics
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/p1173-473nlt
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/p1173-473nlt#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/55/3-/19/553-1975-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 2.6A
- **Current Rating (Amps):** 2.6 A
- **DC Resistance (DCR):** 89mOhm Max
- **Frequency:** 7MHz
- **Height:** 0.315" (8.00mm)
- **Inductance:** 47 µH
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 130°C
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.482" L x 0.482" W (12.24mm x 12.24mm)
- **Tolerance:** ±20%