# P1167.362NLT
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** P1167.362NLT
- **Manufacturer:** Pulse Electronics
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/p1167-362nlt
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/p1167-362nlt#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/55/3-/10/553-1083-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 3.1A
- **Current Rating (Amps):** 3.1 A
- **DC Resistance (DCR):** 20mOhm Max
- **Frequency:** 40MHz
- **Height:** 0.177" (4.50mm)
- **Inductance:** 3.6 µH
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 130°C
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.297" L x 0.297" W (7.54mm x 7.54mm)
- **Tolerance:** ±30%