# P092P-FC20AR5K
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** P092P-FC20AR5K
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/p092p-fc20ar5k
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/p092p-fc20ar5k#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Actuator Diameter:** 0.236" (6.00mm)
- **Actuator Length:** 0.787" (20.00mm)
- **Number of Turns:** 1
- **Power (Watts):** 0.025W, 1/40W
- **Resistance (Ohms):** 5k
- **Tolerance:** ±20%