# P0925N-FD15BR50K
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** P0925N-FD15BR50K
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/p0925n-fd15br50k
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/p0925n-fd15br50k#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Actuator Diameter:** 0.236" (6.00mm)
- **Actuator Length:** 0.591" (15.00mm)
- **Number of Turns:** 1
- **Power (Watts):** 0.05W, 1/20W
- **Resistance (Ohms):** 50k
- **Resistive Material:** Conductive Plastic
- **Rotation:** 300°
- **Taper:** Linear
- **Termination Style:** PC Pins, Board Locks
- **Tolerance:** ±20%