# P091S-FC20BR5K
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** P091S-FC20BR5K
- **Manufacturer:** TT Electronics/BI
- **Category:** Potentiometers, Variable Resistors
- **Subcategory:** Rotary Potentiometers, Rheostats
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/p091s-fc20br5k
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/p091s-fc20br5k#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Actuator Diameter:** 0.236" (6.00mm)
- **Actuator Length:** 0.787" (20.00mm)
- **Actuator Type:** Flatted
- **Adjustment Type:** Side Adjustment
- **Built in Switch:** Rotary, SPST
- **Bushing Thread:** M7 x 0.75
- **Mounting Type:** Panel Mount
- **Number of Gangs:** 1
- **Number of Turns:** 1
- **Power (Watts):** 0.05W, 1/20W
- **Resistance (Ohms):** 5k
- **Resistive Material:** Conductive Plastic
- **Rotation:** 300°
- **Taper:** Linear
- **Termination Style:** PC Pins, Board Locks
- **Tolerance:** ±20%