# P091P-FC25CR5K
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** P091P-FC25CR5K
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/p091p-fc25cr5k
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/p091p-fc25cr5k#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/12/04/33/12043316-987-1282-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Actuator Diameter:** 0.236" (6.00mm)
- **Actuator Length:** 0.984" (25.00mm)
- **Number of Turns:** 1
- **Power (Watts):** 0.025W, 1/40W
- **Resistance (Ohms):** 5k
- **Resistive Material:** Conductive Plastic
- **Rotation:** 300°
- **Taper:** Reverse Logarithmic
- **Termination Style:** PC Pins, Board Locks
- **Tolerance:** ±20%