# P091N-FC25BR1K
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** P091N-FC25BR1K
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/p091n-fc25br1k
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/p091n-fc25br1k#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Actuator Diameter:** 0.236" (6.00mm)
- **Actuator Length:** 0.984" (25.00mm)
- **Number of Turns:** 1
- **Power (Watts):** 0.05W, 1/20W
- **Resistance (Ohms):** 1k
- **Tolerance:** ±20%