# P084N-071F4CA10K
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** P084N-071F4CA10K
- **Manufacturer:** TT Electronics/BI
- **Category:** Potentiometers, Variable Resistors
- **Subcategory:** Rotary Potentiometers, Rheostats
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/p084n-071f4ca10k
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/p084n-071f4ca10k#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Actuator Diameter:** 0.187" (4.75mm)
- **Actuator Length:** 0.394" (10.00mm)
- **Actuator Type:** Flatted
- **Adjustment Type:** Side Adjustment
- **Built in Switch:** None
- **Bushing Thread:** M7 x 0.75
- **Mounting Type:** Panel Mount
- **Number of Gangs:** 4
- **Number of Turns:** 1
- **Power (Watts):** 0.025W, 1/40W
- **Resistance (Ohms):** 10k
- **Resistive Material:** Conductive Plastic
- **Rotation:** 300°
- **Taper:** Logarithmic
- **Termination Style:** PC Pins
- **Tolerance:** ±20%