# P0805E2491BBT
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** P0805E2491BBT
- **Manufacturer:** Vishay Huntington Electric Inc.
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Chip Resistor - Surface Mount
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/p0805e2491bbt
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/p0805e2491bbt#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Composition:** Thin Film
- **Features:** Anti-Sulfur, Moisture Resistant
- **Height:** 0.025" (0.63mm)
- **Number of Terminations:** 2
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 155°C
- **Power (Watts):** 0.2W, 1/5W
- **Resistance:** 2.49 kΩ
- **Size:** 0.075" L x 0.050" W (1.91mm x 1.27mm)
- **Supplier Device Package:** 0805
- **Temperature Coefficient:** ±25ppm/°C
- **Tolerance:** ±0.1%