# P0770.332NLT
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** P0770.332NLT
- **Manufacturer:** Pulse Electronics
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/p0770-332nlt
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/p0770-332nlt#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/55/3-/19/553-1948-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 2A
- **Current Rating (Amps):** 2 A
- **DC Resistance (DCR):** 80mOhm Max
- **Height:** 0.115" (2.92mm)
- **Inductance:** 3.3 µH
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 130°C
- **Shielding:** Unshielded
- **Size:** 0.260" L x 0.175" W (6.60mm x 4.45mm)
- **Tolerance:** ±20%