# P0751.683NLT
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** P0751.683NLT
- **Manufacturer:** Pulse Electronics
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/p0751-683nlt
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/p0751-683nlt#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/55/3-/10/553-1066-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 1.4A
- **Current Rating (Amps):** 1.4 A
- **DC Resistance (DCR):** 240mOhm Max
- **Height:** 0.215" (5.46mm)
- **Inductance:** 68 µH
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 130°C
- **Shielding:** Unshielded
- **Size:** 0.510" L x 0.370" W (12.95mm x 9.40mm)
- **Tolerance:** ±20%