# P036-002-20LA
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** P036-002-20LA
- **Manufacturer:** Tripp Lite
- **Category:** Cable Assemblies
- **Subcategory:** Power, Line Cables and Extension Cords
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/p036-002-20la
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/p036-002-20la#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/98/66/55/986655-TL1553-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **1st Connector:** IEC 320-C20, Left Angle
- **2nd Connector:** IEC 320-C19
- **Color:** Black
- **Cord Type:** SJT
- **Current Rating (Amps):** 20A
- **Length:** 2.00' (609.6mm)
- **Number of Conductors:** 3
- **Style:** Male Pins (Blades) to Female Sockets (Slots)
- **Voltage Rating:** 100 ~ 250VAC
- **Wire Gauge:** 12 AWG