# P0250.473NLT
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** P0250.473NLT
- **Manufacturer:** Pulse Electronics
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/p0250-473nlt
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/p0250-473nlt#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/55/3-/15/553-1515-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 4.5A
- **Current Rating (Amps):** 2.6 A
- **DC Resistance (DCR):** 86mOhm Max
- **Height:** 0.290" (7.36mm)
- **Inductance:** 47 µH
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 130°C
- **Shielding:** Unshielded
- **Size:** 0.733" L x 0.596" W (18.62mm x 15.14mm)
- **Tolerance:** ±15%