# P024-001-15D-2
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** P024-001-15D-2
- **Manufacturer:** Tripp Lite
- **Category:** Cable Assemblies
- **Subcategory:** Power, Line Cables and Extension Cords
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/p024-001-15d-2
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/p024-001-15d-2#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **1st Connector:** NEMA 5-15P, Right Angle
- **2nd Connector:** NEMA 5-15R (2)
- **Color:** Black
- **Cord Type:** SJT
- **Current Rating (Amps):** 15A
- **Length:** 1.00' (304.8mm)
- **Number of Conductors:** 3
- **Operating Temperature:** -20°C ~ 60°C
- **Shielding:** Shielded
- **Style:** Male Pins (Blades) to Female Sockets (Slots)
- **Voltage Rating:** 120V
- **Wire Gauge:** 14 AWG