# P022-015-13A15D
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** P022-015-13A15D
- **Manufacturer:** Tripp Lite
- **Category:** Cable Assemblies
- **Subcategory:** Power, Line Cables and Extension Cords
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/p022-015-13a15d
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/p022-015-13a15d#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **1st Connector:** NEMA 5-15P, Right Angle
- **2nd Connector:** NEMA 5-15R
- **Color:** Black
- **Cord Type:** SJT
- **Current Rating (Amps):** 13A
- **Length:** 15.00' (4.57m)
- **Number of Conductors:** 3
- **Operating Temperature:** -20°C ~ 60°C
- **Shielding:** Unshielded
- **Style:** Male Pins (Blades) to Female Sockets (Slots)
- **Voltage Rating:** 125V
- **Wire Gauge:** 16 AWG