# P01-28B-2A
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** P01-28B-2A
- **Manufacturer:** NKK Switches
- **Category:** Optoelectronics
- **Subcategory:** Panel Indicators, Pilot Lights
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/p01-28b-2a
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/p01-28b-2a#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 22mA
- **Lamp Color:** White
- **Lens Color:** White
- **Lens Size:** 16.20mm x 16.00mm
- **Lens Style:** Rectangle with Flat Top
- **Lens Transparency:** Diffused
- **Panel Cutout Dimensions:** 0.76" x 0.76" (19.30mm x 19.30mm)
- **Panel Cutout Shape:** Square
- **Ratings:** Vf (Typ), If (Max)
- **Type:** Incandescent
- **Voltage:** 28V