# P01-12C-2E
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** P01-12C-2E
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/p01-12c-2e
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/p01-12c-2e#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 50mA
- **Lamp Color:** Red
- **Lens Color:** Red
- **Lens Size:** 16.20mm x 16.00mm
- **Lens Style:** Rectangle with Flat Top
- **Lens Transparency:** Diffused
- **Panel Cutout Dimensions:** 0.76" x 0.76" (19.30mm x 19.30mm)
- **Panel Cutout Shape:** Square
- **Ratings:** Vf (Typ), If (Max)
- **Type:** Incandescent
- **Voltage:** 12V