# P005-002-14RA
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** P005-002-14RA
- **Manufacturer:** Tripp Lite
- **Category:** Cable Assemblies
- **Subcategory:** Power, Line Cables and Extension Cords
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/p005-002-14ra
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/p005-002-14ra#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/98/67/33/986733-TL865-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **1st Connector:** IEC 320-C14, Right Angle
- **2nd Connector:** IEC 320-C13
- **Approval Agency Marking:** UL
- **Approved Countries:** United States
- **Color:** Black
- **Cord Type:** SJT
- **Current Rating (Amps):** 15A
- **Length:** 2.00' (609.6mm)
- **Number of Conductors:** 3
- **Operating Temperature:** -20°C ~ 60°C
- **Shielding:** Unshielded
- **Style:** Male Pins (Blades) to Female Sockets (Slots)
- **Voltage Rating:** 100 ~ 250VAC
- **Wire Gauge:** 14 AWG