# OVSABBC2R8
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** OVSABBC2R8
- **Manufacturer:** TT Electronics/BI
- **Category:** Optoelectronics
- **Subcategory:** LED Indication - Discrete
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ovsabbc2r8
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ovsabbc2r8#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/36/5-/12/365-1208-1-ND.pdf
## Description
## Technical Specifications
- **Color:** Blue
- **Configuration:** Standard
- **Current:** 30mA
- **Height (Max):** 1.95mm
- **Lens Color:** Colorless
- **Lens Style:** Round with Flat Top
- **Lens Transparency:** Clear
- **Millicandela Rating:** 200mcd
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Size:** 3.20mm L x 2.80mm W
- **Supplier Device Package:** 4-PLCC
- **Viewing Angle:** 120°
- **Voltage:** 3.9V