# OV14ZWW-3
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** OV14ZWW-3
- **Manufacturer:** TT Electronics/BI
- **Category:** Optoelectronics
- **Subcategory:** LED Lighting - COBs, Engines, Modules, Strips
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ov14zww-3
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ov14zww-3#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/11/78/01/11780162-365-1529-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **CCT (K):** 3300K
- **Color:** White, Warm
- **Configuration:** Starboard
- **Current:** 1.4A
- **Height:** 5.00mm
- **Lens Type:** Domed
- **Light Emitting Surface (LES):** 8.18mm Dia
- **Lumens:** 39 lm/W
- **Luminous Flux @ Current:** 550lm (Typ)
- **Size:** 19.90mm Dia
- **Temperature:** 25°C
- **Type:** LED Module
- **Viewing Angle:** 120°
- **Voltage:** 10V