# OTBH605KNPIR-F
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** OTBH605KNPIR-F
- **Manufacturer:** Cornell Dubilier Electronics (CDE)
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/otbh605knpir-f
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/otbh605knpir-f#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** DC Link, DC Filtering; Motor Run
- **Capacitance:** 6 µF
- **Dielectric Material:** Paper, Metallized
- **Height:** 4.370" (111.00mm)
- **Lead Spacing:** 0.810" (20.57mm)
- **Mounting Type:** Chassis Mount, Requires Holder/Bracket
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 85°C
- **Size:** 2.910" L x 1.910" W (73.91mm x 48.51mm), Lip
- **Termination:** Solder Lug
- **Tolerance:** ±10%
- **Voltage Rating:** 1500V (1.5kV)