# OTBG254KNPIR-F
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** OTBG254KNPIR-F
- **Manufacturer:** Cornell Dubilier Electronics (CDE)
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/otbg254knpir-f
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/otbg254knpir-f#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/21/52/14/2152144-338-4143-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** DC Link, DC Filtering; Motor Run
- **Capacitance:** 0.25 µF
- **Dielectric Material:** Paper, Metallized
- **Height:** 2.250" (57.15mm)
- **Lead Spacing:** 0.810" (20.57mm)
- **Mounting Type:** Chassis Mount, Requires Holder/Bracket
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 85°C
- **Size:** 2.160" L x 1.310" W (54.86mm x 33.27mm), Lip
- **Termination:** Solder Lug
- **Tolerance:** ±10%
- **Voltage Rating:** 1000V (1kV)