# OSTOQ030051
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** OSTOQ030051
- **Manufacturer:** On Shore Technology Inc.
- **Category:** Terminal Blocks
- **Subcategory:** Headers, Plugs and Sockets
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ostoq030051
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ostoq030051#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Contact Mating Finish:** Tin
- **Header Orientation:** 90°, Right Angle
- **Mounting Type:** Solder
- **Number of Levels:** 1
- **Number of Positions:** 3
- **Operating Temperature:** -30°C ~ 105°C
- **Pitch:** 0.300" (7.62mm)
- **Positions Per Level:** 3
- **Type:** Header, Male Pins, Shrouded (2 Side)
- **Voltage:** 300 V