# OSI5008-10.0M
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** OSI5008-10.0M
- **Manufacturer:** Pletronics, Inc.
- **Category:** Crystals, Oscillators, Resonators
- **Subcategory:** Oscillators
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/osi5008-10-0m
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/osi5008-10-0m#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Base Resonator:** Crystal
- **Current:** 850mA
- **Frequency:** 10 MHz
- **Frequency Stability:** ±10ppb
- **Height:** 0.500" (12.70mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Output:** LVTTL
- **Size:** 1.430" L x 1.070" W (36.32mm x 27.18mm)
- **Type:** OCXO
- **Voltage:** 5V