# OS203013MT7QN1
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** OS203013MT7QN1
- **Manufacturer:** C&K
- **Category:** Switches
- **Subcategory:** Slide Switches
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/os203013mt7qn1
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/os203013mt7qn1#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/15/26/05/15260567-CKN9548-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Actuator Length:** 4.00mm
- **Actuator Type:** Standard
- **Circuit:** DPDT
- **Contact Finish:** Silver
- **Contact Material:** Copper Alloy
- **Contact Timing:** Non-Shorting (BBM)
- **Current Rating (Amps):** 300mA (DC)
- **Features:** Epoxy Sealed Terminals
- **Mounting Type:** Panel Mount
- **Operating Temperature:** -30°C ~ 70°C
- **Switch Function:** On-Off-On
- **Termination Style:** Solder Lug
- **Voltage Rating:** 30 V