# OS-S020AS
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** OS-S020AS
- **Manufacturer:** MENDA/EasyBraid
- **Category:** Soldering, Desoldering, Rework Products
- **Subcategory:** Solder
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/os-s020as
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/os-s020as#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Composition:** Sn63Pb37 (63/37)
- **Diameter:** 0.020" (0.51mm)
- **Flux Type:** No-Clean
- **Form:** Spool
- **Melting Point:** 361°F (183°C)
- **Process:** Leaded
- **Type:** Wire Solder
- **Wire Gauge:** 24 AWG, 25 SWG