# ORD 2210V/25-28 AT
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ORD 2210V/25-28 AT
- **Manufacturer:** Standex-Meder Electronics
- **Category:** Switches
- **Subcategory:** Magnetic, Reed Switches
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ord-2210v-25-28-at
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ord-2210v-25-28-at#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Capacitance:** 0.5 pF
- **Circuit:** SPST-NO
- **Current:** 2.5A (AC/DC)
- **Length:** 2.181" (55.40mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operate Range:** 25 ~ 28AT
- **Operate Time:** 0.6 ms
- **Power:** 100VA
- **Release Time:** 0.05 ms
- **Size:** 0.108" Dia x 0.827" L (2.75mm x 21.00mm)
- **Termination Style:** Axial
- **Type:** Glass Body Reed
- **Voltage:** 350 V