# OQ1071800300G
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** OQ1071800300G
- **Manufacturer:** Amphenol Anytek
- **Category:** Terminal Blocks
- **Subcategory:** Headers, Plugs and Sockets
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/oq1071800300g
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/oq1071800300g#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Color:** Gray
- **Contact Mating Finish:** Tin
- **Current:** 20 A
- **Features:** Locking Ramp
- **Header Orientation:** Vertical
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Levels:** 1
- **Number of Positions:** 10
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 115°C
- **Pitch:** 0.197" (5.00mm)
- **Positions Per Level:** 10
- **Termination Style:** Solder
- **Type:** Header, Male Pins, Shrouded (4 Side)
- **Voltage:** 300 V