# ON4715E-R65
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ON4715E-R65
- **Manufacturer:** Ohmite
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Through Hole Resistors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/on4715e-r65
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/on4715e-r65#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Composition:** Carbon Film
- **Number of Terminations:** 2
- **Power (Watts):** 2W
- **Resistance:** 470 Ω
- **Size:** 0.217" Dia x 0.630" L (5.50mm x 16.00mm)
- **Supplier Device Package:** Axial
- **Temperature Coefficient:** -450ppm/°C
- **Tolerance:** ±5%