# ON1025E-R58
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ON1025E-R58
- **Manufacturer:** Ohmite
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Through Hole Resistors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/on1025e-r58
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/on1025e-r58#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Composition:** Carbon Film
- **Number of Terminations:** 2
- **Power (Watts):** 2W
- **Resistance:** 1 kΩ
- **Size:** 0.217" Dia x 0.630" L (5.50mm x 16.00mm)
- **Supplier Device Package:** Axial
- **Temperature Coefficient:** -450ppm/°C
- **Tolerance:** ±5%